Что такое findslide.org?

FindSlide.org - это сайт презентаций, докладов, шаблонов в формате PowerPoint.


Для правообладателей

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Яндекс.Метрика

Презентация на тему Життєвий і творчий шлях Василя Стуса

Народився в селянській родині, був четвертою дитиною в сім'ї. У 1939 році батьки — Семен Дем'янович та Ірина Яківна — переселилися в місто Сталіно (нині Донецьк), аби уникнути примусової колективізації. Батько завербувався на один із хімічних
Життєвий і творчий шлях Василя СтусаНад презентацією працювалаучениця 11 класуВишнякова Діана Народився в селянській родині, був четвертою дитиною в сім'ї. У 1939 році У 1944—54 Василь навчався у Донецькій міській середній школі № 265 і Після закінчення вишу працював учителем у Таужнянській середній школі Гайворонського району Кіровоградської У вересні 1965 під час прем'єри фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» 12 січня 1972 року — перший арешт; впродовж майже 9 місяців поет У травні 1980 був знову заарештований, визнаний особливо небезпечним рецидивістом і у Дружина з 1965 — Валентина Василівна Попелюх (нар. 19 червня 1938).Син — Помер в ніч з 3 на 4 вересня, можливо, від переохолодження. За Манера письма Василя Стуса гармонійно поєднала українську традицію із найкращими зразками світової Хоча Стус мав можливість цілісної роботи над збіркою лише з ранніми збірками Усе життя поет використовував свій широкий арсенал поетичних засобів винятково різнобічно; жоден Вагомий внесок в українську літературу зробив Василь Стус і на терені перекладу. Ми завжди будем пам‘ятати його, як дуже талановитого митця літератури....
Слайды презентации

Слайд 2 Народився в селянській родині, був четвертою дитиною в

Народився в селянській родині, був четвертою дитиною в сім'ї. У 1939

сім'ї. У 1939 році батьки — Семен Дем'янович та

Ірина Яківна — переселилися в місто Сталіно (нині Донецьк), аби уникнути примусової колективізації. Батько завербувався на один із хімічних заводів. Ще через рік (1940) батьки забрали туди своїх дітей.



Слайд 3 У 1944—54 Василь навчався у Донецькій міській середній

У 1944—54 Василь навчався у Донецькій міській середній школі № 265

школі № 265 і закінчив її зі срібною медаллю.

Василь вступив на історико-літературний факультет педагогічного інституту міста Сталіно. У студентські роки Стус постійно і наполегливо працював у бібліотеці, разом з Олегом Орачем, Володимиром Міщенком, Анатолієм Лазаренком, Василем Захарченком, Василем Голобородьком був членом літературного об'єднання «Обрій».

Закінчивши 1959 навчання з червоним дипломом, три місяці працював учителем української мови й літератури в селі Таужне Кіровоградської області, після чого два роки служив в армії на Уралі. Під час навчання і служби став писати вірші. Тоді ж відкрив для себе німецьких поетів Ґете і Рільке; переклав близько сотні їх віршів. Ці переклади було згодом конфісковано і втрачено. 1959 у «Літературній Україні» опублікував свої перші вірші з напутнім словом Андрія Малишка.

Слайд 4 Після закінчення вишу працював учителем у Таужнянській середній

Після закінчення вишу працював учителем у Таужнянській середній школі Гайворонського району

школі Гайворонського району Кіровоградської області. У 1959—1961 роках Василь

Стус служив у лавах радянської армії. У 1961—1963 роках викладав українську мову та літературу в середній школі № 23 м. Горлівки. Згодом був підземним плитовим на шахті «Жовтневій» в Донецьку.

З березня по жовтень 1963 — літературний редактор газети «Соціалістичний Донбас». Зокрема, працював в україномовній частині редакції цієї газети (з квітня 1963 року по квітень 1965 року у світ вийшло 509 номерів українського «Соціалістичного Донбасу».

Власне Василь Стус був зарахований на посаду першого літературного редактора газети, у підпорядкуванні якого було чотири перекладача та дві друкарки. Працював сім місяців, доки не вступив в аспірантуру і не поїхав до Києва на навчання.

Вступив до аспірантури Інституту літератури ім. Т. Шевченка Академії наук УРСР у Києві із спеціальності «Теорія літератури». За час перебування в аспірантурі підготував і здав до видавництва першу збірку творів «Круговерть», написав низку літературно-критичних статей, надрукував кілька перекладів із Ґете, Рільке, Лорки. Належав до Клубу творчої молоді, який очолював Лесь Танюк.

Слайд 5 У вересні 1965 під час прем'єри фільму Сергія

У вересні 1965 під час прем'єри фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих

Параджанова «Тіні забутих предків» у кінотеатрі «Україна» в Києві

взяв участь в акції протесту. Стус разом з Іваном Дзюбою, В'ячеславом Чорноволом, Юрієм Бадзьом закликав партійних керівників і населення столиці засудити арешти української інтелігенції, що стало першим громадським політичним протестом на масові політичні репресії в Радянському Союзі у післявоєнний час. За участь у цій акції його відраховано з аспірантури.

Роки тимчасових робіт (1965—1972) стали найщасливішими роками його життя. Хоча з моменту виступу у кінотеатрі за ним й слідкували агенти КДБ, він часто їздив з друзями в подорожі, в ці роки він й знайшов свою кохану.

1965 одружився з Валентиною Василівною Попелюх. 15 листопада 1966 у них народився син — нині літературознавець, дослідник творчості батька Дмитро Стус.

Пропозицію Стуса опублікувати 1965 свою першу збірку віршів «Круговерть» відхилило видавництво. Незважаючи на позитивні відгуки рецензентів, було відхилено і його другу збірку — «Зимові дерева». Однак її опублікували в самвидаві. У 1970 книжка віршів поета «Зимові дерева» потрапила до Бельгії і була видана в Брюсселі.

Літературна діяльність поета, його звернення у вищі партійні інстанції з протестами проти порушення людських прав і критичними оцінками тогочасного режиму спричинили арешт у січні 1972.

Слайд 7 12 січня 1972 року — перший арешт; впродовж

12 січня 1972 року — перший арешт; впродовж майже 9 місяців

майже 9 місяців поет перебував у слідчому ізоляторі. Саме

тоді було створено збірку «Час творчості».

На початку вересня 1972 київський обласний суд за звинуваченням в «антирадянській агітації й пропаганді» засудив Василя Стуса до 5 років позбавлення волі і 3 років заслання.

У своєму коментарі на вирок суду Василь Стус, щодо рецензента Каспрука, сказав що «на руках цього доктора філології — моя кров, як і на руках слідчих Логінова, Мезері, Пархоменка, судді, прокурора і адвоката-прокурора, накиненого силоміць». Висловлюючись загалом про тогочасних рецензентів від КДБ, Стус зазначав, що «їхня вина в проведенні масових репресій така сама, як і штатних кагебістів. Вони такі самі душогуби, як слідчі і судді.».

По закінченню строку, Стуса 1977 вислали у селище Імені Матросова Магаданської області, де він працював до 1979 на золотих копальнях.

Слайд 8 У травні 1980 був знову заарештований, визнаний особливо

У травні 1980 був знову заарештований, визнаний особливо небезпечним рецидивістом і

небезпечним рецидивістом і у вересні засуджений на 10 років

примусових робіт і 5 років заслання.
Стусові, що з листопада 1980 перебував у таборі ВС-389/36-1 в Кучино (тепер Чусовського району Пермського краю, Росія), заборонили бачитися з родиною, останнє побачення було навесні 1981. Однак його записи 1983 вдалося переправити на Захід. У 1985 році українська діаспора намагалась висунути Василя Стуса на здобуття Нобелівської премії з літератури, але не встигла підготувати всі матеріали відповідно до процедури номінації.

Слайд 9 Дружина з 1965 — Валентина Василівна Попелюх (нар.

Дружина з 1965 — Валентина Василівна Попелюх (нар. 19 червня 1938).Син

19 червня 1938).

Син — Дмитро Стус, народився 15 листопада

1966. Має двох синів від першої дружини Оксани Стус: Ярослав (нар. 18 травня 1985), випускник КПІ; Стефан (нар. 1991). Друга дружина — Тетяна Щербаченко (у шлюбі з 2003 року).

Старша сестра — Марія Стус (нар. 20 січня 1935). Мешкала разом з родиною на околиці Донецька, у будинку де в молоді роки жив й Василь Стус. Внаслідок російської військової агресії у 2014 році, будинок, що знаходився за 5 кілометрів від Донецького аеропорту, було знищено, а Марія з родиною стала біженкою й перебралася до Києва.

25.03.2016 року Володимир Кличко придбав 3-х кімнатку квартиру у Святошинському районі столиці і подарував її Марії Стус.

Слайд 10 Помер в ніч з 3 на 4 вересня,

Помер в ніч з 3 на 4 вересня, можливо, від переохолодження.

можливо, від переохолодження. За офіційними даними причина смерті —

зупинка серця. Товариш Стуса, також колишній політв'язень, Василь Овсієнко поруч із цією версією висував припущення про загибель від удару карцерними нарами, цілком імовірно, зумисне підлаштовану наглядачами.

Похований на табірному цвинтарі у с. Борисово Чусовського району Пермської області.

Перепохований 1989 року в Києві на Байковому кладовищі.

Слайд 11 Манера письма Василя Стуса гармонійно поєднала українську традицію

Манера письма Василя Стуса гармонійно поєднала українську традицію із найкращими зразками

із найкращими зразками світової — особливо, європейської спадщини. Так,

в студентські роки поет захоплювався Рильським, Верхарном. Згодом, у 60-их, був Пастернак і «необачно велика любов до нього», від якої «звільнився — тільки десь 1965—1966 рр.» («Двоє слів читачеві»). З часом, до поета приходять екзистенціалісти, у філософії яких Стуса зокрема приваблювала ідея «свободи життєвого шляху». Василь Семенович називає Камю серед своїх улюблених письменників.

Прийоми віршування варіюють від верлібра до різноманітних «фольклорних» стилізацій — художнього наслідування народної творчості. До останніх віднесемо, наприклад, вірш «М'яко вистелив іній».

Слайд 12 Хоча Стус мав можливість цілісної роботи над збіркою

Хоча Стус мав можливість цілісної роботи над збіркою лише з ранніми

лише з ранніми збірками (тобто — до арешту) й

над «Часом творчості», слід розуміти, що кожна книга віршів поета є цілісним текстом. Так, «Час творчості/Dichtenszeit», що фіксує дату мало не кожного вірша, є своєрідним щоденником ув'язненого, міркуваннями над долею, обов'язком, коханням, релігією… Тут вірші перегукуються й доповнюють одне одного, не втрачаючи індивідуальністю. Із «Палімпсестами» ситуація ще складніша: оскільки єдиного варіанту збірки нема, вона існує, по суті, у кількох різних «списках», кожен з яких знаходив свій власний шлях на волю (що, до речі, викликає паралелі з літописною традицією). Тому для багатьох віршів маємо варіанти; кожен вірш, отже, розпадається на інші; варіанти перегукуются між собою і з варіантами інших віршів. Це дає підставу стверджувати, що маємо справу з постмодерним елементом у творчості Стуса.

Слайд 13 Усе життя поет використовував свій широкий арсенал поетичних

Усе життя поет використовував свій широкий арсенал поетичних засобів винятково різнобічно;

засобів винятково різнобічно; жоден період не виокремлює певний інструмент

як важливіший. Втім, у листах до рідних останніх років Стус висловлював думку про те, що йому «не личить римувати» — мовляв, це дитячі забавки. З цим певною мірою узгоджуються свідчення очевидців про те, що остання, втрачена збірка «Птах душі» майже цілком була написана верлібром. У листах до рідних (від 1.08.1982.) зустрічаємо також нарікання на Рільке, якого поет тривалий час високо цінував: «пізній Рільке, тут „алмазний хміль душі“ змінився на кристали роздумів — і то такі втрати, такі знахідки. Здається, трохи він мені вже стає докучливий — Рільке. Надто вже він безплотний, надто — не від життя, сказав би я ще — грішний чистотою своєю в світі по страшній війні 1914-18 р., про яку йому не ходило, здається». Іншу літературну любов — Ґете, Стус проніс через усе життя.

Слайд 14 Вагомий внесок в українську літературу зробив Василь Стус

Вагомий внесок в українську літературу зробив Василь Стус і на терені

і на терені перекладу. Варто згадати його блискучі переклади

з Ґете й Рільке (Сонети до Орфея, Дуїнські елегії).

З німецької Стус також переклав вірші Пауля Целана, Альберта Еренштайна, Готтфріда Бенна, Еріха Кестнера, Ганса Маґнуса Енценсберґера; з англійської — поезії Кіплінга, з італійської — Джузеппе Унґаретті, з іспанської — твори Федеріко Гарсіа Лорки, з французької — Гі де Мопассана, Артюра Рембо, Рене Шара. Перекладав також зі слов'янських мов.

Слайд 15 Ми завжди будем пам‘ятати його,
як дуже талановитого

Ми завжди будем пам‘ятати його, як дуже талановитого митця літератури....

митця літератури....


  • Имя файла: zhittєviy-і-tvorchiy-shlyah-vasilya-stusa.pptx
  • Количество просмотров: 73
  • Количество скачиваний: 0